Ние се нуждаем от храна ежедневно, но много често приемам вредни храни и по този начин вредим на своето здраве. Това са първите 11 от Топ 33 най-полезни храни
1. Мед
Най-вредна е бялата захар, но ние обичаме сладко, затова трябва да ядем мед. Няма друг начин да бъдем сити, здрави и доволни. С мед можем да приготвяме сладкиши, но можем да подслаждаме нашите напитки.
2. Кленов сироп
След меда, който е богат на изключително много полезни вещества, събрани от пчелите, диетолозите препоръчват и употребата на кленов сироп. С кленов сироп също могат да се правят сладкиши, но и да си подсладите напитките. Можете да го използвате като част от рецепти за диети.
Кленовият сироп заздравява сърцето и предпазва от рак.
3. Ядки
Сред всички видове ядки, които можем да си купим, само 3 са най-полезни. Това са кедрови ядки, орехите и кайсиевите ядки.
Те са богати на естествени мазнини, протеини, витамини. Укрепват имунната система, заздравяват костите и мускулите, усилват паметта и зрението. Предпазват от рак.
4. Кайсии
На четвърто място в Топ 33 най-полезни храни слагаме вкусните оранжеви кайсии, които са изключително полезни. Тяхното месо е богато на фруктова захар и бета коротин. Когато приемаме бета каротин, той се трансформира във витамин А. Витамин А е полезен за очите и предпазва от рак на кожата.
5. Авокадо
Месото на авокадо съдържа олеинова киселина и ненаситени мазнини. Тези мазнини позволяват авокадо да бъде заместител на масло и маргарин, като с него си мажете филийки за закуска.
То съдържа още целулоза, но нивото на въглехидратите е ниско.
6. Малини, касис, френско грозде, черница
И четирите вида градински плодове са изключително богати на витамин С. Те съдържат киселини, които помагат спиране растежа на метастазите (ракови клетки). Освен, че са изключително вкусни и ароматни, тези плодове понижават холестерола в организма и намаляват рисковете от заболявания на сърцето и кръвоносните съдове.
7. Горски диви плодове – къпини, зрял – черен бъзак, боровинки, диви ягоди
На 7 място сред Топ 33 най-полезни храни се нареждат даровете от природата. Те са расли сред природата и не са третирани с вредни химикали. Ще си набавите огромно количество витамин С, плодова захар, антидиоксанти. И въпреки, че от тях се правят разкошни сладка и сиропи, най-добре е да ги консумирате в сурово състояние.
Само узрелият бъзак се нарежда в буркани на редове, засипан със захар, за да може да се отдели неговият сок, който е изключително лекарство за висок имунитет и против рак. Зеленият (неузрял) бъзак е отровен.
8. Манго
Вече и на българския пазар свободно се продава вкусното и полезно манго. Богато на много витамини, сред които и витамин А и С, манго е полезно за подсилване на имунната система, предпазва от артрит. Набавя достатъчна за организма плодова захар.
9. Пъпеши
Ароматен и вкусен, пъпешът съдържа витамин С и бета каротин (витамин А), най-силните антиоксиданти, които предпазват клетките от завишената активност на т.нар. свободни радикали. Освен това пъпешите са диуретици (предизвикват уриниране), прочистват бъбреците, понижават кръвното и подобряват работата на сърцето.
10. Домати
На 10-то място в Топ 33 най-полезни храни са вкусните червени узрели домати. Изключително полезни, защото са богати на витамин С и антиоксиданти. Киселината, която се съдържа в тях предпазва стомаха и пикочния мехур от болести. При постоянна консумация на домати намалява рискът от рак на дебелото черво до около 50%.
Добре е доматите да се овкусяват с малко зехтин, защото така веществото ликопен се усвоява по-лесно.
11. Стафиди
Въпреки, че съдържат висок процент захари, стафидите са богати на желязо. Функцията на желязото в кръвта е да пренася кислорода до всички тъкани. Когато падне нивото на желязо в кръвта, хората стават мудни, апатични, губят апетит и изпадат в депресии, защото не им достига кислород, който да поддържа жизнения тонус.
Стафидите са чудесна добавка към овесените ядки. Използват в приготвяне на козунаци и сладкиши, но могат да се консумират директно.
Със захар и стафиди подхранваме т.нар. морски алги или живи кристали, които лекуват различни болести.
Част 2 прочетете ТУК, а списъкът с храните от Част 3 ТУК.